تفاوت یبن داکت اسپلیت با کولر گازی

اصطلاح اسپلیت ، داکت اسپلیت و کولر گازی را این روزها زیاد می شنویم و بسیاری از ما برای انتخاب یک سیستم خنک کننده برای منزل خودمان هنوز تفاوت بین این تعاریف را به درستی نمی دانیم و همین موضوع باعث سردرگمی برای ما شده است.

در این مقاله از سری مقالات فروشگاه کولر گازی هایسنس قصد داریم که تفاوت بین داکت اسپلیت با کولر گازی را برای شما شرح دهیم

هر چند تفاوتی کلیدی بین کولر گازی و اسپلیت نبود ولی در خصوص داکت اسپلیت و کولر گازی ماجرا کاملا متفاوت است زیرا بین داکت اسپلیت و کولر گازی باید تفاوت های چشم گیری را توضیح بدهیم.

داکت اسپلیت و کولر گازی هر دو از خانواده سیستم های تهویه مطبوع شناخته می شوند که در فصول داغ سال هوای منزل و یا اداره را برای ما دلپذیر می کنند . سیستم های کولر گازی و داکت اسپلیت تفاوت های زیادی ولی با هم دارند که حتی این تفاوت ها بسته به جایی که نصب می شوند ممکن است بیشتر هم بشوند.

با توجه به این موارد اجازه دهید تا نگاهی کلی به تفاوت بین داکت اسپلیت و کولر گازی بیاندازیم:

ویژگی های کلیدی هر یک از کولرهای گازی و داکت اسپلیت ها چیست؟

هر چند هر دو این سیستم های تهویه مطبوع اساسا یک وظیفه کلی دارند و آن هم خنک کردن محیط شما است اما راه هایی که این کار را انجام می دهند کاملا متفاوت است. بنابراین اجازه دهید ابتدا به فرآیند کاری هر یک از این دو بپردازیم.

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت ها همانگونه که از نامشان مشخص است از یک سری داکت و یا همان کانال برای خنک سازی محیط استفاده می کنند. داکت اسپلیت در واقع یک فن کوئل داخلی است که در سقف جاسازی می شود و از این فن کوئل و یا اسپلیت مقداری کانال به اطراف کشیده می شود. این فن کوئل به هوا ساز و یا یونیت داخلی شهرت دارد.

البته یک بخش خارجی هم داکت اسپلیت ها دارند که به یونیت خارجی یا کندانسور شهرت دارد و کار تامین هوا را انجام می دهد.

عموما کانال ها از طریق یک سیستم مرکزی هدایت می شوند و به همه نقاط خانه مطابق سلیقه صاحب خانه از جمله اتاق ها و یا سالن های ساختمان کانال کشی می شوند. این مجراها به شما اجاره می دهند تا سرمای مورد نظر خود را برای هر اتاق و بسته به درجه مطلوب مورد نظرتان هدایت کنید.

نحوه ی عملکرد داکت اسپلیت

یونیت داخلی در داکت اسپلیت ها وظیفه مکش هوا داخلی و ایجاد سرمایش و یا گرمایش را برعهده دارد . سرمایش داکت اسپلیت چندان تفاوتی با کولر گازی ندارد به این صورت که گاز مبرد پی از طی سیکل مربوطهاز لوله های اواپراتور عبور کرده و تبخیر برودت را ایجاد می کند و هوای مکیده شده از داخل محیط پس از خنک شدن دوباره وارد محیط می شود.

اما عمل گرمایش در این دستگاه ها با دو رویکرد انجام می شود:

یکی اینکه سیکل تراکمی با تغییر در جهت حرکن مبرد و تغییر جای اواپراتور و کمپرسور هوا گرم می شود و به محیط پرتاب می شود. البته برای این کار انرژی اکتریکی نیاز است که هزینه بالایی دارد و خیلی توصیه نمی شود.

دو اینکه از سیکل تراکمی استفاده نشود. بلکه از آب گرم تولید شده توسط پکیج یا موتور خانه استفاده کنیم و آن را به کویل دستگاه متصل کنیم تا هوا با عبور از کویل دستگاه گرم و به محیط پرتاب شود. این کار عمومی تر و بسیار کم هزینه تر است.

در اینصورت سرمایش توسط برق و گرمایش توسط گاز در داکت اسپلیت ایجاد می شود.

کولر های گازی و یا اسپلیت ها چگونه کار می کنند؟

همانگونه که از نام این کولر ها مشخص است این نوع سیستم تهویه مطبوع از یک نوع گاز فشرده برای خنک کنندگی هوا استفاده می کنند. این کولر ها دارای دو قسمت هستند که به پنل داخلی و پنل خارجی شهرت دارند.

پنل داخلی هوا را وارد اتاق می کند و به پنل تبخیری نیز شهرت دارد و پنل خارجی که کمپرسور و اواپراتور در آن تعبیه شده اند.

نمایندگی فروش کولر گازی و داکت اسپلیت هومکس