بهترین محل نصب کولر گازی و اسپلیت

امروزه بسیاری از خانه های بخصوص آپارتمان ها و واحد هایی که در مکان های شهری واقع شده اند و یا بصورت انبوه سازی آماده می شوند استفاده از کولر گازی را به عنوان سیستم تهویه و یا سیستم خنک کننده خانه انتخاب می کنند. اما نکته ای که در خصوص آن سئوالات زیادی می شود بهترین مکان نصب کولر گازی در ساختمان ها می باشد. شاید بهتر باشد

این سوال را به نحو دیگری پرسید. اینکه بهترین جا برای جانمایی کولر گازی در موقع ساخت چه نقطه ای باید باشد؟ دلیل آن هم اینکه اغلب در ساختمان های جدید برای تعبیه کولر گازی از قبل پیش بینی ها می شود و لوله کشی کولر گازی انجام می شود. یعنی اینکه معمار و یا نقشه کش تاسیسات خانه است که محلی را برای تعبیه کولر گازی در نظر می گیرد و شما در همان مکان کولر را نصب می کنید.

انتخاب مناسب محل نصب کولر گازی

اما با این وجود برخی از افراد هم استفاده از کولر گازی را در زمانی انتخاب می کنند که ساختمان ساخته شده و لوله کشی خاصی برای آن انجام نشده و نیاز است که برای این منظور تصمیم گیری کنند. در هر صورت ما در این مقاله به دنبال ارائه راهکارهایی هستیم تا شما با در نظر گرفتن این موضوعات در زمان ساخت خانه و یا در زمان تعبیه کولر گازی مدنظر قرار دهید تا بهترین پاسخ را از کولر گازی خود دریافت نمایید.کولر های گازی از دو پنل ساخته شده اند. یک پنل داخلی و یک پنل خارجی. برای نصب کولر گازی باید هر برای جانمایی هر دو پنل تصمیم درستی اتخاذ شود تا نتیجه در خروجی باد دستگاه مشهود شود.

محل نصب پنل داخلی کولر گازی

پنل های داخلی کولر گازی وظیفه پرتاب باد در سالن و یا محیط را دارند. این پنل ها پس از جریاناتی که اتفاق می افتد و باد تشکیل می شود باد را در محیط خانه رها می کنند و در ضمن با استفاده از یک ترموستات محیطی دمای محیط را بررسی و به بورد دستگاه گزارش می دهند تا در زمان های مورد نیاز دستگاه را کم و زیاد و یا خاموش و روشن کند.

خروجی باد بصورت مستقیم و رو به جلو ، به حالت شناور از بالا به پایین و یا به حالت مواج و ثابت تنظیم می شود که این کار در تنظیمات و با کنترل کولر گازی امکان پذیر است.موضوع دیگری که باید در نصب کولر گازی در نظر داشته باشید این است که هوای گرم همیشه در زیر سقف تجمع می کند . به همین دلیل باید تا جای ممکن پنل داخلی کولر گازی را پایین تر از سقف نصب کرد .

نکته های مهم در نصب پنل داخلی کولر گازی

پنل داخلی کولر گازی را در مجاورت بخاری و شوفاژ و ... و یا سیستم های سرمایش و گرمایشی دیگر تعبیه نکنید و اگر در آشپرخانه نصب می کنید مراقب باشید که رو ی اجاق گاز و یا سایر رطوبت ساز ها نصب نشود. در نصب پنل داخلی کولر گازی امکان تعمیر و یا سرویس دور های پنل داخلی کولر گازی را در نظر داشته باشید. قبل از نصب پنل داخلی مطمئن شوید که صفحه نگهدارنده پنل محکم در جای خود فیکس شده است. در نصب پنل داخلی هر چند باید فاصله کمتر در نظر گرفته شود و ارتفاع پایین باشد ولی مراقب باشید تا در مسیر رفت و آمد نباشد .

نصب کندانسور کولر گازی

کندانسور های کولر گازی معمولا وظیفه تامین هوا و ساخت هوای خنک برای کولر ها را بر عهده دارند. برای نصب کندانسور باید محیطی را در نظر گرفت که سایه خوبی داشته باشد و در زیر نور مستقیم آفتاب نباشد. دلیل آن کاملا مشخص است . آفتاب تولید هوای خنک را مختل می کند و باعث فرسایش بیشرت کندانسور هم می شود. نصب کندانسور کولر گازی و یا اسپلیت در سایه راندمان بهتری را برای کولر گازی به همراه می آورد و مصرف برق کولر را کمتر و تبادل حرارت و خنک کردن باد کولر را بهتر می کند.

کمپرسور کولر گازی باید در منطقه ای قرار بگیرد که فضای آزاد در اطراف آن به میزان لازم فراهم باشد . اشیا و یا دیوار و یا هر چیزی در مجاورت کمپرسور کولر گازی یا اسپلیت مانع تبادل درست گرما با محیط خواهد شد و این موضوع باعث کاهش بازدهی سیستم کولر گازی و گرم تر شدن هوای خروجی کولر می شود.

اهمیت انتخاب مکان خوب برای پنل بیرونی کولر گازی

پنل های بیرونی کولر گازی به دلیل اینکه کمپرسور و کندانسور کولر را در دل خود جای داده اند صدا و گرمای زیادی تولید می کنند. انتخاب مکان در بیرون از ساختمان ضمن اینکه باعث می شود هواگیری بهتری بکنند و راحت تر خنک شوند باعث می شود که صدای آن کمتر خانواده را اذیت کند.

حتی اگز سایبانی برای پنل در نظر گرفته می شود این سایبان نباید تهویه هوا و گردش هوا را برای پنل مختل کند از موارد مهمی که باید در نصب پنل بیرونی در نظر داشت این است که پنل باید به دور از نور آفتاب ، به دور از رطوبت و نم و به دور از تابلوهای برق نصب شود. همچنین مکان نصب پنل های خارجی نباید در محل رفت و برگشت لوله های آب ، برق و یا گاز در نظر گرفته شود.

نکته دیگری که باید در نصب پنل خارجی در نظر گرفت این است که اگر این پنل ها را بر روی لبه پنجره و یا اسکلتی فلزی قرار می دهید به منظور ایمنی بیشتر بهتر است از لرزه گیر مناسب و یا منجیت استفاده شود . در هنگام انتخاب مکان برای یونیت و یا پنل خارجی کولر گازی باید مکانی را انتخاب کنید که ضمن داشتن شرایط فوق از دودکش ها ، هود آشپزخانه ، فن های اگزاست و محیط های آلوده به دور باشد زیرا نه تنها باعث می شود بو و مقداری آلاینده به داخل اتاق هدایت شود بلکه خیلی زود کثیف و خراب می شوند.

نمایندگی سرویس و نصب کولر گازی اسپلیت هومکس