حداکثر طول لوله کولر گازی

حداکثر طول لوله کولر گازی، برای ظرفیت های مختلف متفاوت خواهد بود.

در این مقاله از سری مقالات سایت کولر گازی هومکس شما را در انتخاب بهترین طول و مسیر لوله کشی برای کولر گازی خود راهنمایی میکنیم.

برای تعیین طول لوله کشی مورد نیاز خود، ابتدا فاصله بین واحد خارجی و داخلی را به دقت اندازه گیری کنید. به این منظور میتوانید ابتدا با استفاده از ماژیک و خط کش روی دیوارها مسیر را مشخص کنید و سپس با قراردادن متر روی این خطوط که محل عبور لوله ها هستند،

فاصله های غیر مستقیم و در نتیجه طول لوله مورد نیاز را اندازه گیری کنید. هنگان تعیین مسیر لوله کشی، مسیری را انتخاب کنید که تا حد ممکن مستقیم باشد و نیاز به خم کردن لوله نباشد.

برش لوله کولر گازی

در هنگام برش لوله، طول لوله مورد نظر را 10% بیشتر از فاصله اندازه گیری شده برش دهید و لوله را با زاویه صفر درجه ببرید. سطح مقطع زاویه دار یا ناصاف باعث نشتی گاز مبرد خواهد شد. قبل از سفت کردن مهره اتصال، محل مشخص شده را با گریس مخصوص کاملا چرب کنید، زیرا چرب بودن این قسمت باعث بهتر سفت شدن مهره و در نتیجه جلوگیری از نشت گاز می شود. طول بیرون آمدگی لوله از سطح قالب ابزار حدود 0/5 میلیمتر برای کولرهای گازی با مبرد R22 است.

برای اطمینان از عدم نشتی باید سر لوله یکنواخت، صاف و بدون ترک باشد. در صورت وجود ترک یا موارد مشابه، باید این قسمت را برش بزنید.

در جدول زیر حداکثر طول لوله برای کولر گازی با ظرفیت های مختلف را میبینید.

جدول حداکثر مجاز طول لوله برای کولرهای گازی با ظرفیت های مختلف

مدلطول لوله کشی ( متر )ارتفاع لوله کشی ( متر )
معمولی13000157
معمولی180002012
معمولی250002515
معمولی320003020
اینورتر10000 - 13000157
اینورتر18000 - 250003015

هنگام لوله کشی، هرگز از میزان مشخص شده حداکثر طول لوله کولر گازی تجاوز نکنید. لوله کشی با طولی بیشتر از حد استاندارد منجر به افت راندمان دستگاه، گردش نامناسب روغن در کولر گازی و نهایتا خرابی کمپرسور می شود که هزینه های اضافی بسیاری را به همراه خواهد داشت. وقتی شروع به لوله کشی میکنید، طبق مطلب روش نصب کولر اسپلیت، ابتدا لوله های ارتباطی واحد داخلی و سپس واحد خارجی را وصل کنید و لوله ها و سیم هایی که به واحد داخلی متصل میشوند را تا قسمتی که وارد سوراخ دیوار می شوند، بصورت کامل نوار پیچ کنید.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی اسپلیت هومکس