تقسیم بندی داکت اسپلیت از نطر نوع کمپرسور

داکت اسپیلت یکی از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع در جهان است. این دستگاه مانند اسپیلت دیواری از دو بخش تشکیل شده است:

  • یونیت داخلی (هوا ساز)

  • یونیت خارجی (کندانسور)

نحوه ی عملکرد دستگاه:

مکش هوای داخلی و ایجاد سرمایش و گرمایش در آن به عهده ی یونیت داخلی (هواساز) می باشد. عمل سرمایش این دستگاه مانند اسپلیت یا کولر گازی است به این صورت که گاز مبرد پس از طی سیکل مربوطه (رانکین) با عبور از داخل لوله های اواپراتور و تبخیر برودت تولید می نماید و هوا مکش شده از داخل محیط و عبور داده شده از روی این لوله ها (توسط فن های دستگاه) سرد شده و به محیط بازگشت داده می شود.

تقسیم بندی داکت اسپلیت از نظر نوع کمپرسور:

  • ۱-داکت اسپلیت معمولی (کمپرسور دور ثابت)

  • ۲-داکت اسپلیت اینورتر دار (کمپرسور دور متغیر)

مقایسه داکت اسپلیت نوع اینورتر با نوع معمولی

در مقام مقایسه ، داکت اسپلیت نوع اینورتر مزایای عمده ای نسبت به نوع معمولی دارد که عبارتند از :

  • دور متغیر :

بزرگترین اختلاف بین داکت اسپلیت اینورتر و معمولی این است که موتور الکتریکی محرک کمپرسور آن از نوع سرعت متغیر (Variable Speed) است. سرعت نوع معمولی ثابت است. به این معنی که نوع معمولی یا در حالت تمام سرعت کار می کند یا کم سرعت. در نوع اینورتر سرعت دورانی کمپرسور مطابق با تغییرات دمای محیط و متناسب با نیاز مصرف کننده تغییر می کند و بدین ترتیب کمپرسور دائما با حداکثر ظرفیت کار نمی کند و همواره در دوری بهینه دوران می کند. با بهینه شدن دور موتور ، نیاز به انرژی الکتریکی کاهش پیدا کرده و در مصرف برق و هزینه آن صرفه جویی می شود.

  • کم صداتر و عمر کاری بیشتر

در داکت اسپلیت اینورتر ، کمپرسور مانند نوع معمولی به تعداد دفعات زیاد خاموش و روشن نمی شود، بلکه در حالت کم باری ، دور موتور الکتریکی متصل به کمپرسور به حداقل کاهش می یابد و همین امر باعث می شود که بسیار کم صدا کار کند. همچنین این کاهش تعداد روشن و خاموش شدن منجر به افزایش عمر کاری نوع اینورتر نیز می شود.

  • سرمایش و گرمایش سریع تر

انواع داکت اسپلیت اینورتر سریعتر از نوع معمولی فضای داخل را سرد یا گرم می کند. به این خاطر که در شروع فرآیند خنک کاری یا گرمادهی ، اینورتر دور کمپرسور را نسبت به نوع معمولی که دور ثابتی دارد افزایش داده و وقتی که دمای هوای داخل به دمای دلخواه نزدیک تر شد، کم کم و به طور پیوسته دور آن را کاهش می دهد.

نمایندگی فروش داکت اسپلیت هومکس