بررسی روش‌هاي کاهش مصرف برق در داکت اسپليت‌ها

داکت اسپليت يکي از سيستم‌هاي تهويه مطبوع هوا مي‌باشد که از يک واحد خارجي و داخلي ساخته شده و به وسيله لوله‌هاي مسي به هم وصل شده‌اند. سيستم گرمايش و سرمايش اين دستگاه‌ها با مکش هواي داخلي (هواساز) انجام مي‌شود، سيستم سرمايش داکت اسپليت‌ها کاملا مشابه کولرهاي گازي مي‌باشد. در حالت سرمايش منبع انرژي مصرفي دستگاه برق مي‌باشد اما براي سيستم گرمايشي منبع تامين انرژي اين دستگاه گاز است.

تفاوت سيستم داکت اسپليت با کولرگازی

داکت اسپليت نسبت به رادياتور از سيستم گرمايشي بسيار بالايي برخوردار مي‌باشد. داکت اسپيلت براي گرمايش از کويل آب گرم که از پکيج موتورخانه تامين مي‌شود استفاده مي‌کند و اين امر باعث صرفه جويي 20 تا 30 درصد در مصرف گاز مي‌گردد. کولرهاي گازي قدرت گرمايشي کم‌تري نسبت به داکت اسپليت‌ها دارند و براي گرمايش از برق شهري استفاده مي‌کند که در فصل زمستان موجب افزايش هزينه‌ي برق مصرف شده مي‌شود.

تفاوت کولر آبي و رادياتور با سيستم داکت اسپليت

  • در روزهاي گرم و سرد سال کارايي مناسبي ندارند.

  • عدم تصفيه‌ي هواي خروجي کولر آبي

  • دما و رطوبت نسبي قابل کنترل نيست.

  • اشغال فضاي داخلي به دليل رادياتورها و نصب کانال‌هاي کولر

فاکتورهاي اساسي در انتخاب سيستم داکت اسپليت

درانتخاب اين دستگاه اجراي اصولي و انتخاب ظرفيت مناسب دستگاه از فاکتورهاي مهم و اساسي سيستم مي‌باشد که بايد به آن توجه شود. براي بهره وري بيش‌تر از دستگاه بايستي در اجرا و نصب اصولي آن از افراد متخصص در اين کار استفاده گردد.

هزينه‌ي برق مصرفي داکت اسپليت

براي محاسبه‌ي برق مصرفي ابتدا بايد ظرفيت دستگاه مشخص شود و بعد از آن با توجه به فرمول‌هاي موجود برق مصرفي دستگاه را محاسبه کرد. ظرفيت داکت اسپليت‌ها بايد با توجه به نياز ساختمان انتخاب شود در غير اين صورت ميزان مصرف برق ساختمان افزايش مي‌يابد.

مزايا و معايب استفاده از داکت اسپليت

دستگاه‌هاي داکت اسپليت در صورت استفاده درست از آن‌ها طول عمر مفيدي نسبت به ساير دستگاه‌هاي تهويه هوا خواهند داشت. نگهداري و تعمير آسان و کارکرد خوب آن‌ها از ويژگي‌هاي مهم اين دستگاه‌ها محسوب مي‌شود. مصرف برق اين دستگاه نسبت به ساير وسايل گرمايش و سرمايشي کم‌تر مي‌باشد و از اتلاف انرژي جلوگيري مي‌کند.

از معايب اين دستگاه مي‌توان به صداي آن اشاره کرد که امکان دارد براي افراد خوشايند نباشد. و همچنين مصرف برق اين دستگاه نسبت به ميلي چيلر بالاتر مي‌باشد اما در کل دستگاهي با مصرف برق پايين مي‌باشد. يکي از معايب بزرگ اين دستگاه اين است که کنترل زوم ندارد، زماني که دستگاه روشن مي‌شود تمام فضا هم دما مي‌شود.

ديجي کنترل و کاربرد مهم آن

ديجي کنترل سيستم منحصر به فردي است که براي حذف صداي ناشي از کارکرد داکت اسپليت‌ها و ساير دستگاه‌هاي تهويه هوا کاربرد دارد‌، که با کنترل دور موتور فن اين دستگاه‌ها باعث کم شدن صداي آن‌ها مي‌شود. از مزاياي استفاده از ديجي کنترل‌ها کاهش صداي دور موتور، کاهش مصرف انرژي و نسبت به اينورتر ارزان‌تر مي‌باشد.

نمایندگی فروش داکت اسپلیت کانالی و کاستی هومکس