کولر هومکس

چگونه گاز فریون را در تهویه مطبوع به كار ببریم؟

Freon علامت تجاري ثبت شده ي شركت Chemours براي عدد گذاري هالوكربن هاو همچنین AC مخفف Air Conditioning يا دستگاه تهويه هوا می باشد. تقريبا غير ممكن است كه خودتان بتوانيد فرئون (Freon) را به دستگاه تهويه هوا اضافه كنيد، در صورتی که در رفع مشکل در این زمینه توانا نباشید و خود اقدام به تعمیر کنید ، ممکن است آسیب جدی وارد شود و خطرناک باشد.

اگر تمایل دارید که به طور خودکار اقدام به تعمیر کنید در وحله ی اول باید متخصص شوید پس می توانید در جهت این امر به آموزش نصب کولر گازی مراجعه کنید. و اما در این مقاله سعی کردیم یک سری اطلاعات عمومی در خصوص AC ها و برخی از ابزار مورد نظر برای انجام صحیح کار در اختیارتان قرار داده ایم.

اين پروسه ممكن است خطرناك باشد، پس اگر مطمئن نيستيد كه چه كاري بايد انجام دهيد يك فرد متخصص در زمينه ی نصب کولر گازی را به كار بگيريد. مي توانيد كار خود را با تشخيص مشكل شروع كنيد و مطمئن شويد ايراد دستگاه ميزان سرد كنندگي پايين است. هنگامي كه ايراد را پيدا كرديد، قبل از شروع كار دستگاه تهويه هوا را به طور كامل تميز كنيد. براي اين كار نياز به يك مصرف سنج با سه لامپ و محفضه ي سرد كن R22 يا R410A جهت پيشرفت كار می باشد.

قسمت اول : شناخت مشكل

  • ١- منفذ و دريچه هايي كه از آن ها باد گرم خارج مي شود و دماي اتاق را چك كنيد.

خروج باد گرم از منافذ يكي از نشانه هايي است كه دستگاه نياز به تعويض يا تعمير دارد. اما، ترموستات شكسته نيز مي تواند باعث بروز اين مشكل شود. اگر مشكل از قسمت سرد كن دستگاه باشد، دماي اتاق به مرور زمان گرم تر و گرم تر مي شود، زيرا دستگاه به مرور زمان خاصيت سرما زايي خود را از دست مي دهد. اما اگر ترموستات شكسته يا دليل ديگري موجب ايراد دستگاه شده باشد، شايد دماي هوا حالت نوساني پيدا مي كند.

  • ۲- به دنبال تكه هاي كوچك يخ بر فنر و سيم پيچ هاي دستگاه باشيد.

از دريچه جلويي دستگاه تهويه هوا به لوله ها نگاهي بيندازيد. اگر لوله ها يخ زده به نظر مي رسند يا نشتي دارند، اين به اين معنا است كه دستگاه در حال از دست دادن قدرت خود است. اين نشتي بايد توسط يك تكنسين HVAC (گرما، تهويه، تهويه هواي محيط) رفع گدد وگرنه اين مشكلات پابرجا خواهند ماند. اگر همچنان با دستگاه كار كنيد و نشتي آن را رفع نكنيد اين مشكلات به مراتب بيشتر و آسيب زننده تر خواهند شد.

  • ۳- در نزديكي منبع گرم كن به دنبال تجمع آب بگرديد

محل نزديك به منبع گرمايشي را به خوبي جستجو كنيد. اگر در اطراف آن آب جمع شده بود نشانه ي آن است كه يخ هاي روي فنرها و سيم پيچ ها آب شده و بر روي زمين ريختند. اين آب جمع شده مي تواند سبب آسيب به منبع گرمايشي شود و مشكلات را چند برابر كند. بهتر است از يك متخصص كمك بخواهيد تا اين مشكل را رفع كند.

  • ۴- از يك تكنسين بخواهيد تمام نشتي ها را تعمير كند.

فدستگاه هاي تهويه هوا اغلب به طور محكم مهر و موم شده اند و فري_آن ها هرگز نبايد دچار نشتي شوند. اگر مجبور به تعمير كولر شديد، پس حتما با نشتي روبرو شديد و اگر آن را رفع نكنيد مشكل در جاي خود باقي خواهد ماند. اضافه كردن سرد كن (تركيبي ماده شكل كه در وسايل سرمايشي و گاها گرمایشي استفاده مي شود) مي تواند مشكل را سريعا حل كند، اما در نهايت به دستگاه آسيب مي رساند.

در مقاله بعدی به قسمت های دیگر خواهیم پرداخت

قسمت دوم : استفاده از سرد كن به طور مناسب

قسمت سوم : اضافه كردن فرئون به دستگاه

نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی هومکس