سایت هومکس

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

خاموش شدن کولرگازی بصورت ناگهانی یعنی اینکه کولر در زمان کار خود بدون دلیل متوقف می‌شود و دیگر کار نمی‌کند و یا به ناگاه دیگر روشن نمی‌شود. اغلب این مشکل را در موتور کولر می‌دانند و اعتقاد دارند موتور سوخته است اما در این پست به دلایلی که باعث وجود این مشکل می‌شوند خواهیم پرداخت:

احتمال دارد سیم کشی برق خانه و یا سیم‌های کولر گازی اتصالی کرده باشند.

کولرهای گازی برای اینکه به خوبی به فعالیت خود ادامه بدهند نیاز دارند تا 120 ولت برق داشته باشند. دریافت کمتر این میزان ولتاژ برق باعث فرمان برد دستگاه برای توقف کولر می‌شود. هنگامی که در ساختمان به هر دلیل اتصالی به وجود بیاید به احتمال زیاد باعث افت میزان ولتاژ برق و تناوب ولتاژ دریافتی توسط کولرگازی می‌شود که این موضوع به دلیل ساختار امنیتی کولر باعث می‌شود تا فرمان خاموش شدن کولر از برد صادر شود.

عموما خراب شدن خازن، کثیف شدن بیش از اندازه برد و یا محل اتصال سیم‌ها، شل بودن اتصالات، یکی شدن اتصالات فاز و نول و ... باعث ایجاد اتصال کوتاه در دستگاه و فرمان ایمنی قطع کولرگازی می‌شود تا از آسیب به سایر مناطق دستگاه جلوگیری شود. برای رفع این مشکل اولین کار بررسی برق خانه است. اگر مشکلی در برق خانه نبود باید با استفاده از یک مولتی‌متر میزان برق ورودی دستگاه تست شود.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه شود این است که کولرهای گازی نباید از یک پریز مشترک با سایر مصرفی‌ها برق مورد نیاز خود را دریافت کنند. پریزی که کولرگازی از آن استفاده می‌کند باید کاملا مختص خود کولر باشد و انشعاب دیگری از آن گرفته نشود. ضمنا اینکه بلند بودن بیش از اندازه سیم رابط کولر و یا استفاده از رابط‌های برق هم می‌توانند مشکل ساز باشند.

کمپرسور کولر گازی خراب شده است

وظیفه استارت کولرگازی با کمپرسور است. معمولا زمانی کولرگازی با مشکل کمپرسور مواجه است که پس از روشن شدن صدایی از کولر تولید می‌شود و یا حتی بدون صدا در عرض تنها چند ثانیه کولر متوقف می‌شود. این نشان دهنده جام کردن کمپرسور کولرگازی است به همین دلیل باید فورا کولر را خاموش کنید.

کمپرسور کولرگازی هم قابل تعمیر است و باید ابتدا دلیل جام شدن آن مشخص شود. معمولا کارکرد طولانی مدت کمپرسور دلیل خرابی کمپرسور کولرگازی است. اما بدون مشخص شدن دلیل نباید اقدام به تعویض و تعمیر کمپرسور کولرگازی شود زیرا اگر دلیل به خوبی مشخص نشود احتمال بروز مجدد مشکل هست.

موتور فن و یا کمپرسور نیم سوز شده‌ است

نیم سوز شدن موتور کمپرسور و یا موتور فن کولرگازی باعث می‌شود تا با کمی کار کردن موتور و داغ شدن بلافاصله موتور خاموش شود. بنابراین یکی از دلایلی که باعث می‌شود کولرگازی در حین کار خاموش شود ضعیف بودن یکی از این دو موتور است. موضوعاتی مانند مسیر گردش گاز، خرابی رله و ... هم می‌تواند باعث شود موتور فن و موتور کمپرسور جواب ندهند. حتی گاهی عدم کارکرد موتور فن باعث داغ شدن و از کار افتادن کمپرسور می‌شود.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی اسپلیت هومکس