در این مقاله از سری مقالات سایت کولر گازی هومکس تلاش داریم سوالات کاربران درباره ی تقاوت های کولر گازی و اسپلیت و کولر آبی را بیان کنیم.

تفاوت کولر های گازی و آبی در چیست؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کم میکنند. اما اساس کار کولر گازی به این گونه است که٬ وجود مبرد با دمای پائین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط به وسیله فن و گذر این هوا از بین لوله های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می شود. و گرمای دفع شده ی محیط به دست مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط بیرون دفع می شود.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی بالا مناسب نیست. به این علت که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع بسیار نزدیک می باشد. به وجود آمدن شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه ابتدایی ساختمان را بیشتر میکند. هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط بسیار مناسبی برای رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد. کولر گازی رطوبت هوا را کاهش میدهد.دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می باشد.

اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را منتقل میکنند یعنی قسمت بزرگی از کولرهای گازی همین اسپلیت ها تشکیل میدهند. از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. اما کولر گازی مفهوم بیشتری را انتقال می دهد که افزون بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

آیا کولرهای گازی نیز مدل های متفاوتی دارند؟

بله.کولرهای گازی از سه قسمت عمده تشکیل شده اند

1-پنجره ای 2- پرتابل 3-اسپلیت(دیواری- کانالی- سقفی دیواری- سقفی زمینی- کاستی- چندپنله- ایستاده)

توضیح مختصری راجع به سیکل کاری کولرهای گازی

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند: کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط. مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد. گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود. دما و فشارش بیشتر میشود تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند.

نمایندگی کولر گازی هومکس